Fontos:
Kezdjük ott, hogy a tuning veszélyes játék.
Garanciavesztéssel jár, ha bizonyítható, hogy az alkatrészek a túlhajtás következtében mentek tönkre.
Mivel minden rendszer egyedi, senki sem tudja, hogy meddig lehet az adott esetben húzni, ki kell próbálni mit megy bír a konfiguráció.
A következőkben videókártya tuningról lesz majd szó.
Ha tuningolni szeretnél, tudd hogy pontosan milyen alkatrészekből áll a számitógéped, az Everest nagyon jó program e célra.
Fontos hogy a géped hűtése jó legyen. Használj jó minőségű, hatékony hűtőket. A gyári ventillátorok a névleges frekvencián elegendőek,
de általában max. 10% túlhajtásig képesek megfelelően hűteni.
Javasolt a chipset (északi híd) és a memóriák hűtőbordával való ellátása is.
Elengedhetetlen kellék még a nagy teljesítményű és jó minőségű, különböző védelmekkel ellátott tápegység. A modern alkatrészek áramfelvétele jelentős, a tuning során ez csak nőni fog.
A Tuningba csak saját felelőséggel vágj bele! Az itt leirtakra felelősséget NEM vállalok!
Kezdjük:
Egy VGA-kártya üzemferkvenciái a BIOS-ában vannak rögzítve. Innen kerülnek a rendszerhez és a rendszer küldi rá ennek az információnak az alapján a kártyára. Valójában ez az információ egy szorzó, ami a VGA-n található ütemező sebességét szorozza fel. Ezek a szorzók módosíthatók programból is, ergo a kártya húzható softwaresen és a BIOS-ából is. Én megelégedtem a szoftveres megoldással, így a hardware-esre nem is térek ki, nem is tudnék, mert még nem próbáltam.
Ez a megoldás ráadásul egyszerű, akármikor változtatható, viszont állandóan futnia kell a tuingproginak, amit minden Windows reinstall után fel kell rakni és minden Win indításnál el kell indítani, illetve beállítani a kívánt tuningot.
Választunk egy megfelelő tuningprogit. Nálam ez az MSI Afterburner lett, és kezdődhet is a kraftolás.
Legfontosabb szabály hogy egyszerre csak egy paraméteren célszerű változtatni, vagy a RAM vagy a GPU frekvenciáján. Én a RAM-al kezdtem, mert valószínűleg az bír többet. Első lépésben +10%, ha megy akkor megint +10%, ha nem megy -5%, aztán megint fel vagy le 2 majd 1%-al, míg kijön a maximum amit elbír a kártya. Érdemes az előbb leírt módszert alkalmazni a GPU húzásához is. Minden változtatás után célszerű legalább egy 3DMark11 vagy egy FurMark erejéig maximális teljesítményen tesztelni a kártyát. Komolyabb kártyáknál ne a default beállításokon tesztelj, mert ilyenkor a kártya nem biztos, hogy a maximumon fut. Jobb lehet 4-8X AA-t és AF-t bevetni az ügy érdekében. A végsebesség kipuhatolásához mindenképp tunerprogramot használj. Olyan beállításokkal, hogy az újraindítás után ne a túlhajtott, hanem a refrenciasebességen induljon a kártya. Mert ha esetleg túlhúztad és elszáll, reset után emészthető sebességen indul majd.
Nézzük a várható hibákat. A RAM az egyszerűbb.
Mindenféle sávszerű, periódikus de akár egyszeri pixelhiba adódhat a RAM túlhúzás miatt. Mert ilyenkor a RAM egyszerűen nem bír elég gyorsan válaszolni a kérésekre.
A lenti képeken láthattok kisebb-nagyobb RAM hibákat.
GPU: fagyás, geometria hibák, kitöltetlen poligonok, fekete képernyő, monitor suspendbe vált.
Hasznos programok - Letöltések:
MSI Afterburner -
http://mutat.net/?http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm
FurMark -
http://download.chip.eu/hu/FurMark_3808981.html
3DMark11 -
http://www.szoftverbazis.hu/szoftver/futuremark_3dmark_11_v1.03.html
Gpu-z -
http://download.chip.eu/hu/TechPowerUp-GPU-Z_1201599.html
Amennyiben a fent linkelt programokat már törölték az adott oldalról,
e-mailben kérésre el tudjuk küldeni és részletes tájékoztatást tudunk adni róluk! cooler_master@freemail.hu-ra várjuk kéréseiket, kérdéseiket!
Sok sikert/szerencsét a tuningoláshoz!
Alu