A GTX 460 az első olyan Fermi, amelyet a játékosok igényeire szabtak
A „Fermi” kódnéven ismert architektúra és grafikus lapka komoly válasznak bizonyult az NVIDIA részéről az AMD DX11-es megoldásaira. A GTX 480 és 470 néven forgalomba került kártyák azonban igen kemény falatnak bizonyultak a Santa Clara-i vállalat partnergyártóinak, a roppant rossz kihozatallal gyártható grafikus mag egyik súlyos következménye ugyanis az lett, hogy rendkívül kis számban váltak csak elérhetővé az új GTX kártyák. A sokáig exkluzív partnernek számító XFX például konkrétan nem kapott lehetőséget a gyártásra, a BFG pedig végül odáig jutott, hogy az egész VGA-s részlegét meg kellett szüntetni.
Nehéz első és második negyedéven vannak tehát túl az exkluzív partnerek, de végül csak megérkezett az a variáns, amely komolyan megdobhatja a DX11-es GeForce-eladásokat. A korábban egy új lapkáról szóló pletykák végül beigazolódtak, a GTX 460 már nem a GF100-as kódnevű fejlesztésre épül, hanem a jóval kisebb méretű GF104 az alapja. A 40 nanométeres gyártástechnológián készülő lapka belső felépítése is változott, de a felhasználók számára talán fontosabb tény az, hogy a méretbeli csökkentés miatt jóval tűrhetőbb az újdonság fogyasztása és melegedése is. A csúcskategóriás testvérkártyákhoz képest a GTX 460 egészen kicsire sikerült, egy igazi felső-középkategóriás megoldást tisztelhetünk benne, amely a tervek szerint két változatban kerül piacra.
A normál változatok 192 bites memóriabusszal és 768 MB-nyi memóriával rendelkeznek, míg az erősebb kiviteleken 256 bitre és 1024 MB-ra nő az előző két jellemző. Várható, hogy a gyártók utóbbira építik majd saját, egyedi megoldásokat felvonultató túlhajtott kártyáikat, amelyek végre nemcsak órajelbeli többletből fakadó teljesítménykülönbséget tudnak majd felmutatni. Az ún. OC-verziók pontos órajeleit nem határozták meg, a mérnökök tetszés szerint állíthatják be a grafikus mag, a stream processzorok és a memóriamodulok üzemfrekvenciáit. A partnerek weboldalain körülnézve azonban egyértelművé válik, hogy a 800 MHz-es GPU-frekvencia sem elképzelhetetlen.
Balra a GF100, jobbra a GF104 blokkdiagramja látható
Az NVIDIA referenciatervei szerint egyébként a grafikus lapka 675, míg a stream processzorok 1350 MHz-en üzemelnek, a memóriamodulok pedig effektíve 3600 MHz-en járhatnak – ha a GDDR5-ös technológiát választja az adott partner. Ami a stream processzorok számát illeti, a mérnökök ezúttal is úgy döntöttek, hogy nem teszik elérhetővé a GF104 teljes felépítését, az új ún. streaming multiprocesszorok közül egy tiltva van. A teljes, 384 darab CUDA magból tehát „csak” 336 használható, illetve ennek következtében a textúrázó egységekből is kevesebb üzemel, ám a lapka játékos teljesítményére így sem lesz majd panasz a kisebb architekturális módosításoknak köszönhetően.
Kattints a képre a nagyobb változatért!
A PCI Express 2.0-s csatolófelülettel ellátott vezérlőn két hattűs PCIe-tápcsatlakozó található, a kártya fogyasztása pedig 160–170 watt közé tehető. A hátlap nem változott a korábbi 400-as modellekhez képest, a két DVI-kimenet mellett még egy mini HDMI található meg.
A két gyártóról tudni kell, hogy évek óta exkluzív NVIDIA-partnernek számítanak, csupán egy-két évig lehetett megtalálni bizonyos Radeon vezérlőket is a kínálatukban. Az előbbi márkával kapcsolatban a Sonic elnevezés lehet ismerős az olvasóink számára, amely egyértelműen jelzi, hogy az adott vezérlő órajelei a referenciaajánlások felett járnak. A Gainwardot még ennyire sem kell bemutatni, hiszen jó ideje meghatározó résztvevői a hazai piacnak, az alapverziókon felül többféle tuningolt kártyát is készítő vállalat ezúttal is jelentős készlettel kívánja meghódítani a magyar játékosokat.
A Sonic Platinum és a Golden Sample „Goes Like Hell” változatok meglepő módon – mi ugyan számítottunk rá – azonos paraméterekkel rendelkeznek, sőt, a nyomtatott áramkör és a hűtés tekintetében is bőven találni hasonlóságokat. Mindkét gyártó 800 megahertzre módosította a grafikus mag órajelét, amely az NVIDIA ajánlását alapul véve egészen pontosan 125 MHz-nyi növekményt jelent. Ez a módosítás természetesen kihat a stream processzorok üzemfrekvenciájára is, ami 1350-ről 1600 MHz-re növekedett. Ez bizony szemmel látható teljesítménynövekedést jelent, viszont ennél tovább várhatóan nem nagyon bírja majd a lapka, esetleg csak akkor, ha pluszfeszültséget kap, ám akkor a hőtermelés és a fogyasztás is megnő.
A 256 bites memóriabuszon kapcsolódó GDDR5-ös memóriákból 1 GB-nyi jutott a kártyákra, ha viszont valakinek ez nem lenne elég, akkor már megvásárolhatók a 2 GB-os változatok is, igaz, ezek nincsenek ilyen mértékben túlhajtva. A referencia GTX 460-ból tehát igazi kis méregzsákokat varázsoltak a Palit és a Gainward mérnökei, ezen órajelek miatt vélhetően nemcsak a HD 5830, hanem a HD 5850 is veszélyben érezheti magát. A legjobb hírt azonban még nem is közöltük veletek. A túlhajtás mellett az árazással is csapást kíván mérni ellenfeleire a két vállalat, a Sonic Platinumért és a Golden Sample „Goes Like Hell” kiadásért körülbelül 62 000 forintot kell kifizetni, ami bizony még a GTX 460-as kínálaton belül is nyerő ajánlat.
Mivel az új grafikus lapka termikus jellemzői is javultak, ezért ezúttal nem szükséges arra figyelni, hogy milyen extra hűtéssel kívánjunk csökkenteni a házban rekedt meleg levegőt. A megfelelő mértékű szellőzésre belépő szintű hardvereknél is nyilvánvalóan ajánlott odafigyelni, itt viszont konkrétan arról van szó, hogy míg a GTX 470/480 komoly hőmennyiséggel bombázta a többi komponenst, addig a GTX 460 teljesen átlagos VGA-vezérlőként viselkedik. Ha valami túlmelegedik a rendszerben, akkor az nem a grafikus kártya miatt lesz. A két hattűs tápcsatlakozó bekötése manapság talán nem jelent nagy problémát, ha viszont valakinek mégsem lenne gyárilag kompatibilis tápja, akkor a dobozba csomagolt átalakítókkal üzemelheti be a frissen szerzett portékáját. A Gainward és a Palit kártyája meglepően csendesen üzemel, a borda közepére szerelt ventilátor még órákig tartó terhelés alatt sem kapcsol fel zavaró szintre. Mindemellett a hőfokok sem ütnek meg vészes, riasztó szintet, a GF100-as lapkáknál tapasztalt 93-94 fokos maghőmérséklet csak extrém rossz szellőzésű, poros házban képzelhető el.
Kattints a képre a nagyobb változatért!
A játékokat kivétel nélkül 1920×1080 képpontos felbontáson futtattuk, a Warhead kivételével a lehető legmagasabb képminőségi beállítás mellett. A GTX 460 sorban a Sonic Platinum eredményei láthatók.
A számokból látható, hogy egy kártya is igen magas teljesítményre képes, az SLI-technológia támogatásával azonban új dimenziók nyílhatnak meg a felhasználók előtt. Két ilyen vezérlő összekötése GTX 480-on felüli 3D-s teljesítményt ígér, ráadásul a végösszeg még így is kevesebb, mint amit a csúcsmodellre költöttünk volna. Nem véletlen tehát, ha a pletykák egy olyan dupla GPU-s GeForce kártyákról is beszélnek, amelyeken két GF104-es lapka dolgozik össze. Meglátjuk, lesz-e belőle hivatalos termék, addig pedig marad a GTX 460 SLI párosa.
Nyilván akkor lenne értelme levonni a következtetéseket, ha az SLI-konfigurációkat is kipróbáltuk volna. A GTX 460-at azonban a legtöbben szimpla kártyaként fogják használni, tehát inkább az érdekelhet mindenkit, hogy a házon belüli és az AMD megoldásaihoz képest mire képes a kártya, és mindezt milyen áron teszi. Nos, a túlhajtott változatok árcéduláiról már esett szó, a normál verziók árazásáról viszont még nem tettünk említést. A Palit és a Gainward768 MB-tal szerelt alapkártyái jelenleg körülbelül 37-39 000 forintért vásárolhatók meg, ami komoly versenyhelyzetet teremt nemcsak hazánkban, hanem külföldön is. Valami már megindult az AMD háza táján, a HD 5830-as Radeonok ugyanis nemrégiben beestek a 60 000 forintos lélektani határ alá – persze nem az összes típus, de találni már alapórajelen ketyegő HD 5830-asokat 58 000 Ft környékén. Hogy később, amikor újra feléled a piac, illetve megjelennek a HD6000-es Radeonok, mi fog történni, nem tudjuk megmondani, de az AMD-nek egy perc nyugta sem lesz, ugyanis mint kiderült, a vannak még rejtett tartalékok a kis Fermiben. Ezek pedig a legjobb eladásokat produkáló középkategóriát és belépő szintet célozzák meg, amire valamit válaszolnia kell majd a konkurensnek.
Palit GeForce GTX 460 1 GB Sonic Platinum
Forrás: GameStar
Alu