Fontos:
Kezdjük ott, hogy a tuning veszélyes játék.
Garanciavesztéssel jár, ha bizonyítható, hogy az alkatrészek a túlhajtás következtében mentek tönkre.
Mivel minden rendszer egyedi, senki sem tudja, hogy meddig lehet az adott esetben húzni, ki kell próbálni mit megy bír a konfiguráció.
A következőkben proscesszor tuningról lesz majd szó.
Ha tuningolni szeretnél, tudd hogy pontosan milyen alkatrészekből áll a számitógéped, az Everest nagyon jó program e célra.
Fontos hogy a géped hűtése jó legyen. Használj jó minőségű, hatékony hűtőket. A gyári ventillátorok a névleges frekvencián elegendőek,
de általában max. 10% túlhajtásig képesek megfelelően hűteni.
Javasolt a chipset (északi híd) és a memóriák hűtőbordával való ellátása is.
Elengedhetetlen kellék még a nagy teljesítményű és jó minőségű, különböző védelmekkel ellátott tápegység. A modern alkatrészek áramfelvétele jelentős, a tuning során ez csak nőni fog.
A Tuningba csak saját felelőséggel vágj bele! Az itt leirtakra felelősséget NEM vállalok!
Nos, akkor kezdjük is.
Még mielőtt bármilyen kicsike kis tuningba is fognánk, fixálni kell egy-két dolgot az alaplapon. AGP: fixed vagy 66/33-ra kell állítani, mert fizikailag károsodhat a kártyánk túl magas frekvencia miatt! Fixálni kell még (ha szükésges) a PCI-E, SATA és Gigabit Ethernet Controller és VGA órajeleket. Egy két dologra jó odafigyelni: A 915-ös chipsetkészlet sajátossága, hogy nem képes valójában fixálni a PCI-E órajelét, de a 925XE és feletti chipsetkészleteknél már PCI Express órajel fixálási probléma nem jelentkezik, és garantáltan támogatják a 266 MHz FSB beállítását. Egyes alaplapok perifériái egy bizonyos FSB fölött (>260MHz) megtagadják a működést. Pl. a VGA érzékenysége miatt nem bootol be a gép, a SATA kontroller nem látja a HDD-ket, a Gigabit Ethernet meg egyszerüen eltűnik. Mivel a memóriák sebessége is szorosan összefügg az FSB-vel, ügyelni kell arra hogy nehogy a memóriák korlátozzák a tuningot. A legtöbb esetben az alapértelmezés a memóriák számára 1:1. Ez pl. DDR2 memóriák esetében 266 MHz FSB-nél 533MHz-es effektív órajalet jelent. Tehát csak akkor használjuk így a memóriákat, ha biztosan tudjuk: bírja a használt FSB kétszeresét! Ha feltételezhető, hogy a memóriák korlátozhatnak, célszerű az órajelüket visszaosztani! Ha ez is megvan, érdemes a memóraiidőzítést SPD-re, vagy AUTO-ra állítani. Az esetek kis százalékában a BIOS nem képes az adott órajalekehez korrekt időzítést párosítani. Ekkor manuálisan állítsuk be a késleltetéseket a maximumra. És csak most kezdődhet a tuning. Az FSB-t szép lassan el kell kezdeni emelni ~ 5 MHz-es lépésekben. Ha a Win kifagy, vagy kékhalállal indít, akkor átléptük azt a határt, amit a rendszer képes még elviselni.
Amennyiben sikerül olyan beállítást végrehajtani a BIOS-ban, hogy a gép már el sem indul, lehetőség van "vészindításra". Áramtalanítsuk egy 10-15 mp-re, kapcsoljuk vissza, tartsuk lenyomva az INSert gombot, és így kapcsoljuk be.
Ekkor a SETUP DEFAULT értékekkel indul újra a gép, így újra belépve a BIOS-ba lehetőségünk van módosítani.
Ha az sem segít, az alaplap típusától függően CMOS RESET-et kell végrehajtani. Ekkor visszavesszük az FSB-t ~ 5 MHz-el, és 4-5 órán izzasztjuk CPU terhelő progikkal (CPUBurn,3DMark stb ...).
Ha gond van, (általában az hamar kiderül),akkor még pár MHz-et vissza kell venni, és valszínűleg stabil lesz a rendszer.
Ezután meg lehet próbálkozni a memóriák magasabb órajelen való hajtásával, ha ez nem megy, akkor az időzítések alacsonyabbra vételével. Egyes Intel processzorok esetén lehetőség van szorzózár feloldásra, ami valójában azt jelenti, hogy visszavehetjük a CPU szorzóját 14-re. Így ha a szorzót alapjáraton 14-re állitsuk, a magfeszültséget is csökkenthetjük 0,2 V-al. Persze mást is lehet piszkálni, nem csak a szorzót és az FSB-t. A plusz fesz jótékony hatással van a magasabb órajel elérésére, illetve a stabilitásra is. Cserébe viszont több hőt is fog termelni a cucc, bármiről legyen is szó! Ökölszabályként 10% pluszt lehet veszélymentesen ráereszteni egy komponensre.
Hasznos programok - Letöltések:
Cpu-z - http://download.chip.eu/hu/CPU-Z_103136.html
Aida64 - http://ipon.hu/utils/aida64
Amennyiben a fent linkelt programokat már törölték az adott oldalról,
e-mailben kérésre el tudjuk küldeni és részletes tájékoztatást tudunk adni róluk! cooler_master@freemail.hu-ra várjuk kéréseiket, kérdéseiket!
Sok sikert/szerencsét a tuningoláshoz!
Alu